Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
Rezervovat ubytování Rezervovat stůl v restauraci

Znojemsko a Podyjí

Podyjí bylo z velké části dlouho nepřístupné, protože zahrnovalo široké hraniční pásmo s Rakouskem. Díky tomu se příroda kolem řeky Dyje zachovala v té nejpůvodnější a nejznečištěnější formě. Dyje se kroutí, zatáčí a meandruje a na svém levém břehu hýčká ty nejlepší jihomoravské vinice, jako je například Šobes. Cestou podle toku potkáváte dávné zřícené mlýny, vcházíte do vinic, ochutnáváte vínko a jakmile opustíte údolí Dyje, ocitnete se ve slunných a úrodných nížinách s ovocnými sady a zase s vinicemi. Je to kraj jako stvořený pro krásné toulky od jara do podzimu, pro cykloturistické výlety a samozřejmě pro gurmánské zážitky - vínem počínaje přes znojemskou pečeni a znojemskými okurkami konče.

Hranici podél Dyje střeží několik mohutných hradů a romantických zámků. Podél řeky se také rozkládá nejmenší a zároveň nejmladší národní park České republiky. Síť značených pěších i cykloturistických tras je více než dostatečná a umožňuje zvolit takovou obtížnost, jaká vyhovuje účastníkům. Nemluvě o tom, že Podyjím se můžete také prohánět na koni. V letních vedrech přicházejí vhod vodní plochy Vranovské přehrady nebo letní koupaliště v Únanově a ve Znojmě. A konečně milovníci vína se mohou vyrazit na skvělé vinařské stezky zdejšími vinicemi a příjemnými sklípky. Je ale potřeba dát pozor na poněkud spornou kombinaci bicyklu a vína.

Přirozeným centem oblasti je město Znojmo. Znojmo patří k nejstarším českým městům a v současné době představuje přirozené kulturní a hospodářské centrum jihozápadní Moravy. Ve Znojmě se nachází celá řada významných historických památek, z nichž nejvýznamnější je bezesporu románská rotunda sv. Kateřiny s unikátní freskovou výzdobou. Doporučuje se navštívit Znojmo v době konání Znojemského vinobraní. Dějištěm vinobraní je téměř celé historické centrum města. Největší atraktivitou programu je historický průvod krále Jana Lucemburského, ať už večerní v pátek, nebo odpolední v sobotu, který je zakončen historickou scénou na hlavní tribuně. Občerstvení nabízí několik desítek stylových šenků a mázhauzů. Velmi oblíbené jsou i rytířské turnaje a historické tržiště s řemeslníky a prodejci. A krom jiného má toto středověké město nejrozsáhlejší labyrint podzemních chodeb v České republice. Chodby znojemského podzemí měří 26,5 km pod historickou částí města a 12 km mimo tuto část. V některých částech se nachází i čtyři patra nad sebou, pouze jediná část ve ZnojměLoucký klášter – má i páté patro.

Významnou znojemskou památkou je monumentální Loucký klášter . Nabídka zahrnuje prohlídku obrazové galerie, románské krypty, bednářského a vinařského muzea, štukových sálů a sklepů. Prohlídka kláštera je zakončena ochutnávkou vzorků vín. Návštěvnické centrum poskytuje informace o provozu Moravského sklípku v Šatově, Malovaného sklepu, dále o ochutnávkách vín na vinici Šobes a v novém ochutnávkovém stánku na vinici v Havraníkách, v části Křížového sklepa v Příměticích, ve Znojemském podzemí, na Znojemském hradě a o historicko-vinařském vláčku. Vyhlídkový vláček jede nejzajímavějšími částmi královského města Znojma.

Cykloturistika

Podyjím prochází síť cyklotras, které jsou motivovány vinařstvím. Navazují na další vinařské stezky v sousedních turistických a vinařských oblastech, ale také na cyklotrasy v Rakouské části Podyjí (Thayatal). K oblíbeným patří například okružní cyklotrasa vedoucí ze Znojma přes Podmolí, Popice a zpět nebo okružní trasa z Havraníků přes Popice a zpět. K dalším oblíbeným ale delším trasám se řadí i stezka, která spojuje Podyjí s Lednicko - valtickým areálem.

Balíček nejen pro princezny

Balíček nejen pro princezny

Vyzkoušejte služby hotelového kosmetického studia a budete odjíždět odpočaté a omládlé. Jedinečná kosmetická péče využívá nejnovějších medicínských poznatků skloubených s...
Místo: Hotel Savannah (Znojmo)
Platnost: od 6.12.2016 do 22.12.2017
Počet dnů: 3