Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
Rezervovat ubytování Rezervovat stůl v restauraci

Pálava a Lednicko-valtický areál

Turistická oblast Lednicko - valtický areál se neomezuje jen na tuto „zahradu Evropy“, ale zahrnuje také Pavlovské vrchy neboli Pálavu, soustavu Novomlýnských nádrží a vinařské oblasti v okolí Mikulova a Hustopečí. Příznivé podnebí a úrodná země přitahovaly do kraje pod Pálavou lidi od samého úsvitu dějin. Tady štvali stáda lovci mamutů, a zde také vytvořili jeden z nejstarších dokladů pravěké keramiky - světoznámou plastiku Věstonické Venuše. Místo svého nálezu vesnici Dolní Věstonice proslavila soška na celém světě. Cestu sem našly i římské legie císaře Marka Aurelia a o staletí později se právě zde rozhodli Lichtensteinové vybudovat „zahradu Evropy“ - půvabný svět vzácných stromů, rybníků, luk a rafinovaných průhledů, v němž nechybějí stylové stavby od zámků přes kolonády, sochy, kaple, po umělou zříceninu. Když se areálem procházíte, máte pocit, že jste v lázních. V kraji pod Pálavou se cítí jako ryby ve vodě pěší turisté, cykloturisté, vyznavači vodních sportů, rybáři i milovníci vína.

Lednicko - valtický areál jako nejrozsáhlejší komponovaná krajina v Evropě byl právem zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Organizace UNESCO ocenila přírodní bohatství této oblasti i tím, že rozhodla o zapsání chráněné krajinné oblasti Pálava na seznam svých biosférických rezervací.

Pálava je skutečným přírodním klenotem České republiky. Co se týče bohatosti druhů ze světa rostlin a hmyzu, nemá u nás sobě rovného a hravě strčí do kapsy všechny naše národní parky. Může za to jednak vápencové podloží, které je zárukou pestré druhové rozmanitosti, jednak geografická poloha na samém jihu Moravy, kterou klimaticky výrazně ovlivňuje teplá a suchá panonská oblast. Kombinaci těchto dvou přírodních faktorů u nás nikde jinde nenajdeme, a proto je Pálava tak výjimečná.

Tento kraj krom největšího dochovaného zbytku lužního lesa oplývá množstvím rozmanitých historických zámků a hradů, kolonád, soch a lesních chrámů. V Lednicko - valtickém areálu, nejrozsáhlejší komponované krajině na světě, je postaráno o zábavu všeho druhu. Někdo dá přednost výletním cestám, bohaté síti cyklostezek a vyhlídkovým plavbám po Dyji, milovníci vodních radovánek, surfaři a jachtaři zamíří na hladiny rozlehlých Novomlýnských nádrží.

Trochu náročnější turistiku si užijete na strmých úbočích Pálavy - zato ale budete mít Lednicko - valtický areál před sebou jako na dlani. A nejen ten, ale také i proslulé pálavské vinohrady, půvabné město Mikulov s dominantou zámku a Svatého kopečku a tři vodní plochy nádrží na soutoku řek Dyje, Jihlavy a Svratky.

Pěší turistika

Oblast Pálavy a Lednicko - valtického areálu je - podobně jako všechna turisticky atraktivní místa v naší republice - vybavena dokonalou sítí značených turistických cest. Nejsnazší jsou příjemné procházky ve stínu lesů Lednicko-valtického areálu, kde je ideální prostředí pro rodinné výlety. Náročnější turisté se pravděpodobně pustí do svahů Pálavy, ale musí dávat velký pozor na to, aby se pohybovali výhradně po značených cestách.

Cykloturistika

I v případě cykloturistiky platí, že pro výlety rodin s dětmi je vhodný poměrně plochý terén Lednicko - valtického areálu s tím, že je nutno dávat pozor, kam bicykly smí a kam nesmí. Příjemné jsou i projížďky mírně zvlněnou vinařskou oblastí kolem Hustopečí nebo Mikulova. Nejvíce se pochopitelně zapotíte při přejezdu Pálavy.

Oblíbené jsou okružní trasy v okolí Lednice, Valtic, Nových Mlýnů nebo Mikulova.

Vodní turistika

Na řece Dyji si lze nedaleko Lednicko - valtického areálu pronajmout lodě pro turistické plavby po řekách a jezerech. Plout se dá po samotném areálu, Pálavských jezerech, po řece Moravě nebo vinorodým krajem Slovácka.

Vinařský balíček ve Ville Daniela v Lednicko-valtickém areálu

Vinařský balíček ve Ville Daniela v Lednicko-valtickém areálu

Nabízíme Vám skvělou možnost prožít dvě noci a tři dny v krásném prostředí Lednicko-valtického areálu, v moderně zařízených pokojích v zámeckém stylu a s vlastním komplexem...
Místo: Villa Daniela (Valtice)
Platnost: od 2.12.2016 do 20.12.2017
Počet dnů: 3